„W twórczości Roberta Szczebiota odnaleźć można próbę przedstawiania i łączenia subtelności ludzkiej natury z nieubłagalnością sił na nią działających. Postać ludzka nie jest jednoznacznie określana, lecz osadzana w mechanizującej rzeczywistości, przez co staje się ona ekwiwalentem dążności. Istotne okazują się być działanie i aktywność, momentami przyjmujące charakter fatalistyczny. Oto człowiek ograniczony przez swoją popędliwość, stara się odnaleźć swoje miejsce w kosmosie i poznać swoją istotę. Pozorny dualizm przedstawienia w rzeczywistości jest finezyjnym aktem łączenia tego, co ludzkie i poza-ludzkie. Obrazy Roberta Szczebiota ukazują pragnienie zrozumienia emocji granicznych, a przez to tak bardzo ludzkich. Okraszone szczyptą tajemnicy zachęcają odbiorcę do wejścia w magiczny świat poszukiwań i konfrontacji z samym sobą. Zachowany jest przy tym pewnego rodzaju perfekcjonizm i czystość, unaoczniające jeszcze bardziej pulsującą naturę ludzką.”

~ Natalia Ciura

„Odkąd byłem małym chłopcem fascynowały mnie miejsca, przedmioty magiczne – czarnoksiężnicy, nokturny, zaczarowane ogrody, labirynty, … Nie ma więc nic dziwnego, że wybrałem sztukę. To była naturalna konsekwencja moich zainteresowań, nie tylko malarskich i technologicznych, ale także dzięki klimatowi panującemu w pracowni. To co widzę, to z czym mi się kojarzy – to czysta Alchemia”.).

ROBERT SZCZEBIOT

Urodził się w 1987 roku w Białymstoku. Jest absolwentem LP w Supraślu i ASP im. Jana Matejki w Krakowie. Dyplom obronił w 2013 r. w pracowni litografii pod przewodnictwem prof. ASP Piotra Panasiewicza.

Malarz, grafik, ilustrator. Interesuje się problemami światła-mroku, dobra-zła, aksjologicznymi, technicznymi i technologicznymi.

 

Wystawy indywidualne

2018 „Licho nie śpi” wystawa malarstwa galeria im. Sleńdzińskich , Białystok

2017-18 „Tanta Glacies” wystawa malarstwa galeria Bohema, Warszawa

2016 „Fluctus” wystawa malarstwa, galeria Dagma Art, Katowice

2015 “Bologomora” wystawa litografii, Pałac pod Baranami, Kraków

2014 „Ryba psuje się od głowy”, Centrum im. Ludwika Zamenhofa, Białystok

Wystawy zbiorowe

2017 “Jesień” galeria Marchand, Białystok

2017 “Perspektywy” w ramach Gdynia Design days, salon wystawowy Ladeco, Gdynia

2017, 2016 DZIEŃ WOLNEJ SZTUKI (23.04.2016) wystawa w ramach ogólnopolskiej edycji „Dnia Wolnej Sztuki”, galeria Dagma Art, Katowice

2013-2014 Przegląd Litografii Polskiej, BWA Kielce, BWA Rzeszów, BWA Sieradz, Galeria Kobro ASP Łódź

2013 „VARIOGRAFIA”, wystawa prac studentów Wydziału Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, Pałac Sztuki, Kraków

2013 „Wystawa Pracowni Malarstwa II”, pałac Vauxhall, Krzeszowice

2012 Wystawa finalistów konkursu „Artystyczna podróż Hestii”, Ergo Arena, Sopot